Atrakcje turystyczne gminy Stężyca, rozpoczynamy od Domu Sybiraka, który jest darem dla Polaków od zesłańców mieszkających na Syberii, którzy chcieli przez to przypomnieć Polakom w kraju, że na Syberii przez cały czas mieszkają Polacy, którzy marzą o powrocie do kraju. Dom Sybiraka ma prawdopodobnie około 240 lat. W jego budowie uczestniczyli Polacy - pierwsi zesłańcy od czasów konfederacji barskiej. Jest zbudowany z trzystuletnich bali sosny angarskiej.
W Muzeum Ciesielnictwa w Centrum Edukacji Promocji Regionu (CEPR) w Szymbarku, na Kaszubach eksponowane są różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII wieku do czasu wybuchu drugiej wojny światowej.
W Muzeum w Szymbarku przedstawiona została najdłuższa deska na świecie zrobiona przez Kaszubów oraz „dom do góry nogami”. Drzewo jakie zostało wybrane Daglezja miało wysokość ponad 50 m , ważyło 15 ton i umożliwiło pozyskanie kłody o długości ponad 37 m i wadze 9 ton. Kłoda została przetransportowana do Tartaku w Szymbarku, gdzie ponad 300 osób pracowało przy wycięciu rekordowej deski. Atrakcją jest replika łagru, replika bunkra „Gryfa Pomorskiego”oraz prawie 37 metrowa deska, która była dotychczas najdłuższą deską na świecie oraz „dom do góry nogami”.
Odbywają się tu występy artystów i twórców ludowych. Można wybrać się na przejażdżkę bryczką, wozem drabiniastym, natomiast zimą uczestniczyć w kulingu i w Zjeździe Mikołajów.
Ogród Botaniczny w Gołubiu jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych w Polsce. Należy do Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych. Ogród powstał w 1971r zajmuje powierzchnię 2,12 hektara . Usytuowany jest na skarpie wyższej terasy rynny pojezierzach Jeziora Potulskiego. Rozlokowany jest na terenie częściowo nizinnym i częściowo na zboczu o wystawie północnej. W Ogrodzie Botanicznym uprawianych jest aktualnie 4 tysiące taksonów roślin naczyniowych pochodzących z różnych obszarów Ziemi, w tym około 150 gatunków chronionych. Zbiory roślinne podzielone są na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Ogród Botaniczny prowadzi działalność naukową i dydaktyczną. Patronat naukowy nad Ogrodem sprawują botanicy z Uniwersytetu Gdańskiego. W uznaniu zasług dla upowszechniania wiedzy botanicznej właściciel Ogrodu otrzymał w roku 1995 r "Medal im. Prof. Bolesława Hryniewieckiego ". Ogród prowadzi działalność społeczną. Jest on otwarty 6 miesięcy w roku dla szerokich rzesz zwiedzających i przyczynia się do popularyzacji wiedzy botanicznej.
Wieżyca – 328,6 m n.p.m. znana jest z dogodnych warunków do uprawiania sportów zimowych. Na szczycie Wieżyca w centrum rezerwatu przyrody porośniętego 150 - letnim lasem bukowym Gmina Stężyca zbudowała i oddała do użytku w roku 1997 trzydziestometrową wieżę widokową im. Jana Pawła II , która stała się największą atrakcją turystyczną Kaszub. Z wieży rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Szymbarskie, "Kółko Raduńskie" i szlak turystyczny tzw. "Droga Kaszubska".
Stoki narciarskie "Koszałkowo" zlokalizowane są w pomiędzy Szymbarkiem, a Wieżycą na terenach prywatnych Pana Ireneusza Koszałki. Na stoku narciarskim urządzone są dwa wyciągi orczykowe o długości około 300 m każdy. Powierzchnia stoku wynosi około 4 hektarów , różnica wzniesień wynosi około 50 m . Planuje się w sezonie urządzenie sztucznego naśnieżania stoku co pozwoli na wydłużenie sezonu zimowego od miesiąca grudnia do miesiąca marca. Dla początkujących narciarzy zorganizowana jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Teren przylega do stoku jest zaopatrzony w dozorowany parking o pojemności na około 200 samochodów. Teren wokół stoku narciarskiego wyposażony jest w punkty małej gastronomi. Właściciel stoku i okoliczni mieszkańcy oferują kwaterami mieszkalnymi dla 100 gości. W sezonie zimowym proponuje się turystom kuligi po terenie Wieżycy, Szymbarka, Krzesznej, Pierszczewka zaś w przyszłości planuje się urządzenie sztucznego lodowiska u zbocza stoku.