19 stycznia 2011

Chorwacja - czy warto tam jechać?

W Chorwacji nie ma wydzielonych stref do pływania, gwiżdżących ratowników, czerwonych flag, kart pływackich i innych idiotyzmów. Każdy na plaży robi to, co chce na własną odpowiedzialność. Chorwacja jest idealnym krajem dla lubiących pływać, woda jest ciepła w sezonie ok. 23 - 29 stopni i bardzo czysta.  Woda jest bardzo przejrzysta i dno można zobaczyć nawet na głębokości kilkunastu metrów. Na dnie są głównie kamienie i piasek, często porośnięty roślinami. Gdy świeci słońce, morze ma kolor turkusowy przy brzegu i granatowy dalej od niego. W wodzie pływa mnóstwo ryb; tak że wystarczy żyłka i haczyk i już mamy obiad dla kota.

Plaże w Chorwacji są kamieniste (skaliste), jedynie w małych zatokach znajdują się drobne kamienie, żwir lub piasek. Na plaży dobrze jest znaleźć w miarę płaski kawałek terenu; z uwagi na charakter wybrzeża (skały) wcale nie jest to takie oczywiste. Stąd więc w wielu miejscach pomiędzy ostrymi skałami wylano betonowe tarasy.

Wrażenia z obserwacji świata podwodnego są naprawdę niezwykłe, więc maska lub przynajmniej okulary do pływania są jak najbardziej warte polecenia. Najlepsza jest oczywiście maska połączona z rurką do oddychania i płetwami.

W większych turystycznych miejscowościach w porcie stoją małe stateczki, które oferują rejsy na wyspy. 
Jednodniowe rejsy statkiem wycieczkowym, wykonywane są najczęściej na pobliską wyspę.
Wycieczki rowerowe mogą stanowić ciekawą formę rozrywki, zwłaszcza w mniej słoneczne dni lub pory dnia. W większości ośrodków turystycznych spotkać można wypożyczalnie rowerów.

Jeziora Plitwickie jest to park narodowy, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, składający się z 16 jezior. Wypływające z nich strumienie piętrzą się na wodospadach o łącznej długości 8 km. Do zwiedzania parku można wybrać jedną z kilkunastu tras, które składają się z odcinków do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz pociągami drogowymi. Trasy posiadają różne stopnie trudności, jednak każda z nich jest odpowiednio oznakowana, co pozwala wybrać wariant najbardziej odpowiedni dla każdego turysty. Pokonanie najkrótszej trasy zajmuje około 2 godzin, natomiast przebycie najdłuższej zabierze nam nawet 8 godzin.

Bogata w minerały woda przez wiele lat wykształciła w skalistych brzegach dolnych jezior wiele grot i jaskiń. Wyrzeźbiła też przedziwne formy, które można podziwiać z pokładu statku turystycznego, pływającego po jeziorach lub z drewnianej kładki umieszczonej tuż nad wodą. Zielone, błękitne oraz turkusowo czyste zbiorniki wodne otoczone są gęstym i bujnym lasem bukowym lub jodłowym. W okolicy występują różne gatunki roślin (ponad 1100 gatunków) i zwierząt (m.in. niedźwiedź brunatny).

Park Narodowy Kornati to nie tylko niebezpieczne klify, ale i wyjątkowe bogactwo morskiej fauny i flory. Park ten jest doskonałym miejscem dla płetwonurków. Wiele osób decyduje się na rejs wśród wysp, kąpiel w morzu oraz skosztowanie lokalnych potraw z ryb. Podróżni znajdują też czas na podziwianie rzymskiej willi w Mala Proversa, starego kościoła chrześcijańskiego Św. Marii oraz ruin dawnych fortyfikacji.